Jesteśmy dumni z Polski

W tym roku obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mija już 231 lat od radosnego majowego poranka, kiedy wołano: „WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY!

3 Maja – cóż to za data? Ten dzień jest wspaniałą okazją , by uzmysłowić dzieciom i młodzieży rolę i znaczenie takich słów, jak: Ojczyzna, Patriotyzm. Daje też możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, często zapomnianych przez dzieci.

Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – i starszych i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem  w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości. To właśnie takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas. W tym roku obchodzimy tę uroczystość w innych okolicznościach. Postanowiliśmy zaprosić uczniów klas I-VIII do zapoznania się z wystawą historyczną, gdzie zostały przybliżone najważniejsze osoby związane z tworzeniem tego jakże ważnego dokumentu. Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja życzymy Państwu oraz Naszym Kochanym uczniom, aby to święto umocniło poczucie tożsamości narodowej oraz dumy bycia Polakiem. Należy wspomnieć również, że w roku 2004 ustanowiono 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie 2 maja 1945 polscy żołnierze umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. W czasach Polski Ludowej tego dnia zdejmowano flagi, żeby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze Święta Konstytucji 3 Maja. Wszyscy jesteśmy dumni z naszych biało – czerwonych barw.

Może Ci się również spodoba

Skip to content