230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W bieżącym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja polska była pierwszą w Europie, natomiast drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych.  Święto to jest jednym z najważniejszych świąt narodowych, które obchodzimy w naszym kraju.

               Konstytucja  nieprzypadkowo  została uchwalona właśnie 3 maja, w tamtym czasie, w 1791 roku, święta Wielkanocne przypadały na koniec kwietnia i posłowie, którzy wyjechali do domów, nie zdążyli jeszcze wrócić. Powrócili tylko ci, którzy byli zwolennikami zmian i naprawy państwa polskiego, a nie było to możliwe, bez uchwalenia ustawy zasadniczej.

Święto Konstytucji 3 Maja wprowadzono krótko po jej uchwaleniu. Pierwsze obchody odbyły się w 1792 roku. Jednak w czasach zaborów,  podobnie w  PRL-u, obchody świąteczne były zabronione. W 1990 roku, Święto Konstytucji 3 Maja ponownie zostało przywrócone. Każdego roku jest ono hucznie obchodzone. W tym roku, ze względu na pandemię, obchody są mniej uroczyste, ale to nie oznacza, że nie pamiętamy!

Może Ci się również spodoba

Skip to content